Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspiracje dla nowego rządu

24 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Polska doczekała się wyroków w sprawie aborcji i związków partnerskich.

W grudniu zapadły dwa ważne rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce. Wynikają z działania (kryzys praworządności i niesławny wyrok TK w sprawie aborcji) albo zaniechania (brak prawnego uznania par jednopłciowych) państwa. Takie orzeczenia nigdy by pewnie nie zapadły, gdybyśmy w tej wojnie polsko-polskiej skupili się na tym, co najważniejsze: człowieku. Czy to na kobietach, pozostawionych samymi sobie na marginesie prawa po uchyleniu kolejnej przesłanki legalnej aborcji w Polsce czy też na parach jednopłciowych, które przecież żyją w naszym kraju, a nie mogą uzyskać żadnej ochrony ze strony państwa.

Praworządność i aborcja

W sprawie M.L. p. Polsce (nr 40119/21), Skarżąca zaszła w ciążę w 2020 r., po czym u płodu zdiagnozowano chorobę genetyczną, trisomię 21 chromosomu. Jeszcze 26 stycznia 2021 r. została zbadana przez trzech lekarzy ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie, którzy zakwalifikowali ją do zabiegu aborcji z uwagi na wady płodu. Zabieg miał zostać przeprowadzony w tym samym szpitalu, a skarżąca uzyskała skierowanie na wizytę 28 stycznia 2021 r. Jednakże 27 stycznia uprawomocnił się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (K 1/20), uznający art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży za niezgodny z Konstytucją RP. Skarżąca nie chciała urodzić dziecka z wadą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament