Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Populiści szturmują europarlament

24 stycznia 2024 | Świat | Jędrzej Bielecki
Kampania przed eurowyborami dopiero się rozpędza (na zdjęciu plakaty wyborcze na budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu)
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Kampania przed eurowyborami dopiero się rozpędza (na zdjęciu plakaty wyborcze na budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu)

Po wyborach w czerwcu nawet szeroka koalicja chadeków, socjalistów i liberałów może stracić większość.

European Council on Foreign Relations (ECFR), który podsumował najnowsze sondaże w 27 państwach członkowskich, uważa, że prezentowane przez niego wyniki powinny zostać potraktowane przez zwolenników silnej Unii jako dramatyczny sygnał ostrzegawczy. Tym bardziej że za wschodnią granicą Wspólnoty toczy się wojna, a już w listopadzie wybory prezydenckie w USA może wygrać kandydat otwarcie przeciwny UE (popierał brexit): Donald Trump.

Do 2019 r. w Parlamencie Europejskim o wszystkim decydowała koalicja umiarkowanej prawicy (Europejska Partia Ludowa, EPP) i umiarkowanej lewicy (Socjaliści i Demokraci, S&D). Później musiała ona opierać swoje rządy na dokooptowaniu liberałów z Odnówmy Europę (łącznie trzy formacje miały 60 proc. głosów). Teraz pozycja i tej trójczłonowej koalicji będzie jednak zagrożona – uzyska zdaniem ECFR ledwie 54 proc. głosów.

W rękach chadeków

Ponieważ w zgromadzeniu w Strasburgu układ głosowania często się zmienia w zależności od poruszanych tematów, można się liczyć z zasadniczą zmianą europejskiej polityki. Najbardziej drastyczna rewolucja nastąpi w odniesieniu do „zielonej rewolucji” – uważają autorzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament