Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik nie może naciągać okoliczności na swoją korzyść

24 stycznia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Relatywizowanie doręczenia ze względu na konsekwencje naruszenia przepisów, zwłaszcza uzależnianie jego skuteczności od działań strony po tym fakcie, nie jest dopuszczalne.

Polska skarbówka każdego dnia wydaje setki decyzji w indywidualnych sprawach podatników. Żeby weszły do obiegu, trzeba je jednak skutecznie doręczyć i to zgodnie z literą prawa. A okazuje się, że urzędnicy nie zawsze się jej trzymają. Na szczęście dla podatników nie mają co liczyć na taryfę ulgową. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r.

Wątpliwe okoliczności

Sprawa dotyczyła doręczenia decyzji określającej VAT spółce. Fiskus zarzucił jej, że była świadomym uczestnikiem łańcucha firm stworzonego w celu niepłacenia w Polsce VAT od wykonywanych na naszym terytorium usług i sprzedaży tzw. grafiki użytkowej za pośrednictwem sklepu internetowego.

Decyzja została przesłana do prezes spółki – na jej adres miejsca zamieszkania – i wydana adresatowi 2 kwietnia 2020 r. Jednak 5 czerwca 2020 r. spółka wniosła od niej odwołanie, które zostało uznane za złożone w terminie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament