Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z opłatą planistyczną

24 stycznia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Grzegorz Witczymiszyn

Sposób naliczania opłaty planistycznej sprawia, że mnóstwo gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego.

W ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia z szeregiem zmian w przepisach regulujących planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Czas pokaże, czy będą one lepsze od dotychczas obowiązujących regulacji, niemniej przedstawiciele administracji oraz rynku nieruchomości już teraz wskazują na liczne problemy, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła wiele zmian, które będą wchodziły w życie etapami. Jedną z najważniejszych jest zmiana dotycząca studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które dotąd nie miało statusu dokumentu stanowiącego, gdyż nie było dokumentem prawa miejscowego. W „nowym rozdaniu” studium zostało zastąpione planem ogólnym, który docelowo stanie się aktem prawa miejscowego i od którego będzie zależał sposób zagospodarowania danej gminy.

Prawodawca nie podjął jednak próby reformy wszystkich istotnych kwestii. Część z nich nadal pozostaje w starym brzmieniu, co spotyka się z krytyką rynku. Taką instytucją jest m.in. opłata planistyczna.

Cele i funkcje

Przepisy dotyczące opłaty planistycznej zawarto w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (p.z.p.). Zgodnie z art. 36 p.z.p. opłata planistyczna to forma opłaty, która ma za zadanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament