Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat konsumentów pomiędzy masowością a prawem do sądu

24 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Marcin Szołajski

Prawo chroni słabszego, którego zaufania nadużyły banki, proponując nieuczciwe klauzule umowne. Potwierdzają to słuszne krajowe wyroki, zgodne z linią TSUE.

Czy sprawy frankowiczów są tak podobne, że skłaniają sądy do bezrefleksyjnego automatyzmu przy konstruowaniu orzeczeń, a przez to popełniania kluczowych błędów? Czy na podstawie nielicznych orzeczeń, które faktycznie zawierają uchybienia, mamy prawo oceniać negatywnie cały system zaangażowany w wydawanie wyroków frankowych?

Takie stanowisko zaprezentowali radcy prawni związani z Santander Bank Polska w tekście opublikowanym w „Rzeczpospolitej” z 28 sierpnia 2023 r. W artykule „O praktykowaniu sprawiedliwości w sporach sądowych” krytykują masowe orzecznictwo w sprawach frankowych, pełne błędów w przytaczaniu stanu faktycznego, wręcz zasądzaniu tego, o co powód nie wnosił, czy wklejanie tych samych uzasadnień wyroków sądowych. Ale po kolei.

Mnóstwo spraw

Rzeczywiście w sądach znajduje się ogromna ilość spraw frankowych. To niewątpliwie wyzwanie dla sędziów. Trzeba jednak pamiętać, że to nieuczciwe praktyki banków doprowadziły do zalewu polskich sądów pozwami. Masowość spraw frankowych nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament