Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy nieprzygotowani na ataki

24 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz

Większość badanych uważa, że jest w stanie rozpoznać wiadomości pochodzące od cyberprzestępców. Okazuje się, że są w błędzie.

54 proc. Polaków potwierdziło, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymali wiadomość zawierającą podejrzane treści – wynika z badania SMSAPI na próbie 1 tys. dorosłych, którego wyniki „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza. Trzy czwarte ankietowanych dostało taki SMS, a połowa e-mail.

Niska świadomość

Te wyniki nie są zaskoczeniem, niemniej prawie 62 proc. ankietowanych zadeklarowało, że jest w stanie zidentyfikować treści od cyberprzestępców. Dlatego ankietowanym pokazano też cztery wiadomości SMS, z których trzy były oszustwem. Poprawnie rozpoznało je zaledwie 30 proc., 53 proc. uznała poprawną wiadomość za próbę podszywania się, a przeszło 47 proc. stwierdziło, że niebezpiecznie brzmią wszystkie SMS-y.

– Badanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament