Jak uchwała NSA wpłynęła na sprawy reprywatyzacyjne
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego cesja wierzytelności nie daje podstawy nowemu właścicielowi do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w trybie administracyjnym.
Naczelny Sąd Administracyjny 30 czerwca 2022 r. (I OPS 1/22) wydał dość nietypowe orzeczenie, w którym całkowicie zmienił dotychczasową, utrwaloną od wielu lat, linię orzeczniczą. Skład siedmiu sędziów uznał bowiem, że umowa cesji wierzytelności nie może stanowić źródła interesu prawnego w rozumieniu art. 28 k.p.a., co w konsekwencji prowadzi do niedopuszczalności oraz nieskuteczności nabycia wierzytelności odszkodowawczej z tytułu wywłaszczenia. W ocenie sądu cesja wierzytelności nie daje podstawy nowemu właścicielowi do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w trybie administracyjnym.
Błędne założenie
Uchwała ta ma szczególnie istotny charakter z kilku powodów. Pierwszym jest to, że oprócz odwrócenia dotychczasowej linii orzeczniczej w tego typu sprawach opiera się wyłącznie na poglądach i pozostaje w sprzeczności z prawem obowiązującym. Jest to sytuacja zgoła zaskakująca, że oto sąd, którego podstawowym zadaniem jest ocena legalności działań organów administracyjnych, postanawia wyrazić pogląd w istocie prowadzący do ograniczeniu prawnych podstaw korzystania z uzyskanego prawa przez podmiot, który nabył prawo w drodze cesji.
Jest rzeczą niewyborażalną – w demokratycznym państwie prawa – już samo to, by to sąd administracyjny ograniczał prawo własności i prawa pokrewne, podejmując działania wbrew konstytucyjnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta