Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uchwała NSA wpłynęła na sprawy reprywatyzacyjne

24 stycznia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | rp.pl

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego cesja wierzytelności nie daje podstawy nowemu właścicielowi do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w trybie administracyjnym.

Naczelny Sąd Administracyjny 30 czerwca 2022 r. (I OPS 1/22) wydał dość nietypowe orzeczenie, w którym całkowicie zmienił dotychczasową, utrwaloną od wielu lat, linię orzeczniczą. Skład siedmiu sędziów uznał bowiem, że umowa cesji wierzytelności nie może stanowić źródła interesu prawnego w rozumieniu art. 28 k.p.a., co w konsekwencji prowadzi do niedopuszczalności oraz nieskuteczności nabycia wierzytelności odszkodowawczej z tytułu wywłaszczenia. W ocenie sądu cesja wierzytelności nie daje podstawy nowemu właścicielowi do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w trybie administracyjnym.

Błędne założenie

Uchwała ta ma szczególnie istotny charakter z kilku powodów. Pierwszym jest to, że oprócz odwrócenia dotychczasowej linii orzeczniczej w tego typu sprawach opiera się wyłącznie na poglądach i pozostaje w sprzeczności z prawem obowiązującym. Jest to sytuacja zgoła zaskakująca, że oto sąd, którego podstawowym zadaniem jest ocena legalności działań organów administracyjnych, postanawia wyrazić pogląd w istocie prowadzący do ograniczeniu prawnych podstaw korzystania z uzyskanego prawa przez podmiot, który nabył prawo w drodze cesji.

Jest rzeczą niewyborażalną – w demokratycznym państwie prawa – już samo to, by to sąd administracyjny ograniczał prawo własności i prawa pokrewne, podejmując działania wbrew konstytucyjnemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament