Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Twórcy oczekują na tantiemy z sieci

24 stycznia 2024 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Mamy ponad dwa i pół roku opóźnienia w przyjęciu dyrektywy, a KE nalicza nam za to kary – mówi Dominik Skoczek, dyrektor SFP-ZAPA.

Premier Tusk zapowiedział niedawno, że Polska będzie nadrabiać zaległości w ratyfikowaniu dyrektyw unijnych. Czy myśli pan, że obejmie to również dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym?

Tak, premier wyraźnie wskazał na pilną potrzebę przyjęcia dyrektywy o „prawach autorskich w internecie”. Z informacji przekazanych publicznie przez wiceminister kultury Joannę Scheuring-Wielgus wynika, że Ministerstwo Kultury złożyło już do wykazu prac legislacyjnych rządu projekt ustawy, która implementuje tę dyrektywę. Bardzo się cieszymy, że rząd traktuje tę sprawę jako priorytet, i mamy nadzieję, że tantiemy dla twórców za udostępnianie ich filmów w internecie zostaną szybko wprowadzone.

Czy to będzie ten sam projekt, który zalegał w MKiDN w zeszłej kadencji, czy mają być wprowadzone jakieś zmiany?

Nie wiem, czy to ten sam projekt. Ale czas goni (mamy ponad dwa i pół roku opóźnienia w przyjęciu dyrektywy), a KE nalicza nam za to kary (13,7 tys. euro dziennie – a po wydaniu wyroku TSUE zwiększy się to do 70 tys. euro dziennie). Patrząc pragmatycznie, rząd pewnie wykorzysta istniejący projekt. Nie sądzę, by zaczął prace nad ustawą od nowa, ale pewnie dokona pewnych niezbędnych korekt.

To co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament