Reemigracja. AfD powołuje się na Helmuta Kohla
Na początku lat 80. ubiegłego wieku rząd RFN miał tajny plan pozbycia się połowy imigrantów z Turcji. Teraz przypomina go AfD, broniąc swojego radykalnego pomysłu „reemigracji”.
Helmut Kohl (z chadeckiej CDU) został kanclerzem 1 października 1982 r. Cztery tygodnie później przyjmował w Bonn, ówczesnej stolicy RFN, brytyjską premier Margaret Thatcher. Jeden z poruszonych tematów był szczególnie tajny, na notatkach ze spotkania pojawił się dopisek ołówkiem „nie do rozpowszechniania”.
Brytyjczycy odtajnili notatki ponad 30 lat później, w 2013 r. pojawiły się na stronach Fundacji Margaret Thatcher, która zmarła na wiosnę wspomnianego roku.
Tak się złożyło, że w 2013 r. powstała Alternatywa dla Niemiec (AfD), partia, która zaczęła przede wszystkim jako przeciwniczka wspólnej europejskiej waluty. Teraz jej paliwem jest walka z polityką imigracyjną i klimatyczną kolejnych niemieckich rządów. Daje ono w sondażach poparcie ponad 20 proc. Niemców, a we wschodnich landach – w czasie spotkania Kohl–Thatcher tereny te należały do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta