Prawnicy mogą być spokojni o przyszłość zawodu
Sztuczna inteligencja nie zastąpi sędziego, ale pomoże mu wymierzyć sprawiedliwość.
Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji (SI), a przede wszystkim jego konsekwencje dla działalności człowieka stał się w ostatnich latach priorytetowym tematem wszelakich rozważań. Stosunkowo niewiele jednak mówi się o tym, jak wpływa na wykonywanie zawodów, a wpływ ten już teraz możemy uznać za przełomowy.
Najważniejsze wydają się zmiany i planowane strategie dotyczące sfery publicznej, a mianowicie sądownictwa, w tym wykonywania i samej roli zawodu sędziego. Należy przy tym rozdzielić narzędzia służące do usprawnienia samego toku prowadzonych postępowań oraz narzędzia, które mają w przyszłości wspomóc, a de facto zastąpić sędziego w działalności orzeczniczej.
Etyczny wymiar rewolucji
Ostatnie lata rewolucji technologicznej w sądownictwie zapoczątkowały rozważania o aspektach etycznych wykorzystywania sztucznej inteligencji w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Dyskurs skoncentrował się na tworzeniu zasad, jakim powinno odpowiadać wdrażanie oraz stosowanie SI w działalności orzeczniczej, przy czym pierwsze doświadczenia z instrumentami mającymi wspomagać decyzyjnie sędziów stanowią pewną bazę dla ukształtowania tychże zasad. Doświadczenia te obejmują testowanie takich narządzi jak system COMPAS, który w Stanach Zjednoczonych wspiera sędziów w ocenie ryzyka recydywy konkretnych podsądnych. COMPAS profiluje skazanych, używając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta