Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnicy mogą być spokojni o przyszłość zawodu

24 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Karolina Kisiel

Sztuczna inteligencja nie zastąpi sędziego, ale pomoże mu wymierzyć sprawiedliwość.

Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji (SI), a przede wszystkim jego konsekwencje dla działalności człowieka stał się w ostatnich latach priorytetowym tematem wszelakich rozważań. Stosunkowo niewiele jednak mówi się o tym, jak wpływa na wykonywanie zawodów, a wpływ ten już teraz możemy uznać za przełomowy.

Najważniejsze wydają się zmiany i planowane strategie dotyczące sfery publicznej, a mianowicie sądownictwa, w tym wykonywania i samej roli zawodu sędziego. Należy przy tym rozdzielić narzędzia służące do usprawnienia samego toku prowadzonych postępowań oraz narzędzia, które mają w przyszłości wspomóc, a de facto zastąpić sędziego w działalności orzeczniczej.

Etyczny wymiar rewolucji

Ostatnie lata rewolucji technologicznej w sądownictwie zapoczątkowały rozważania o aspektach etycznych wykorzystywania sztucznej inteligencji w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Dyskurs skoncentrował się na tworzeniu zasad, jakim powinno odpowiadać wdrażanie oraz stosowanie SI w działalności orzeczniczej, przy czym pierwsze doświadczenia z instrumentami mającymi wspomagać decyzyjnie sędziów stanowią pewną bazę dla ukształtowania tychże zasad. Doświadczenia te obejmują testowanie takich narządzi jak system COMPAS, który w Stanach Zjednoczonych wspiera sędziów w ocenie ryzyka recydywy konkretnych podsądnych. COMPAS profiluje skazanych, używając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament