Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieskuteczne powroty ze stanu spoczynku

24 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Piotr Kardas Maciej Gutowski

Nie ma gwarancji szczególnej ochrony prawnej osoby, której powierzono stanowisko prokuratora krajowego, na wypadek utraty władzy.

Opinię publiczną rozpalił ostatnio problem stwierdzenia przez prokuratora generalnego prof. Adama Bodnara nieskuteczności przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. przez ówczesnego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę na podstawie art. 47 § 1 przepisów wprowadzających prawo o prokuraturze z 2016 r. (PWPoP). Przepis ten wskazano jako podstawę prawną wniosku sformułowanego przez prokuratora, ówcześnie w stanie spoczynku, o przywrócenie do służby czynnej.

Można powrócić?

Powołano go także w uwzględniającej wniosek o przywrócenie decyzji prokuratora generalnego. Zgodnie z jego treścią prokurator pozostający w dniu wejścia w życie ustawy PWPoPw stanie spoczynku może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne. Uprawnienie to nie dotyczy prokuratorów, którzy odeszli w stan spoczynku z przyczyn zdrowotnych. Decyzja w sprawie tego wniosku, zgodnie z § 2 tegoż przepisu, należy do prokuratora generalnego.

Przepis art. 53 § 1 PWPoP stanowi natomiast, że prokurator generalny powoła prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych oraz ich zastępców, a także pozostałych prokuratorów w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament