Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa atakuje Amerykę

24 stycznia 2024 | Kultura | Barbara Hollender
„Oppenheimer” Christophera Nolana, w krórym główną rolę zagrał Cillian Murphy, zdobył najwięcej, bo aż 13 nominacji do Oscara
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
„Oppenheimer” Christophera Nolana, w krórym główną rolę zagrał Cillian Murphy, zdobył najwięcej, bo aż 13 nominacji do Oscara

Sukces w nominacjach oscarowych „Strefy interesów”, której koproducentką jest Ewa Puszczyńska.

Oczywiście duet „Barbenhaimer” podzielił się sukcesami tak, jak można się było spodziewać. W kasach kin całego świata historia różowej lalki Barbie zarobiła 1,5 mld dol., o pół miliarda więcej niż „Oppenheimer”. Film Christophera Nolana o naukowcu, który skonstruował bombę atomową ma znacznie większe szanse oscarowe niż film Grety Gerwig. Zdobył 13 nominacji, „Barbie” – 8.

Duetowi Barbenheimer depcze też po piętach inna wielka produkcja amerykańska – „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese. Dramatyczna opowieść o zbrodniach na plemieniu Indian Osage, żyjącym z ropy naftowej w latach 20. XX wieku, zdobyła dziesięć nominacji.

Odmieniona Akademia

Sztandarowe amerykańskie produkcje mają jednak poważną konkurencję: filmy zrealizowane przez twórców europejskich. Takiej sytuacji jeszcze nie było. Co prawda o amerykańskie statuetki zawsze miały prawo walczyć zagraniczne produkcje, które przez tydzień były pokazywane w kinach Los Angeles lub Nowego Jorku. Rzadko jednak przebijały się one do strefy nominacji.

W ostatnich latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12780

Wydanie: 12780

Spis treści
Zamów abonament