Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejny obowiązek czy szansa? System ochrony sygnalistów

23 lutego 2024 | Prawo i podatki | Agnieszka Macura

UE dostrzegła rolę sygnalistów w wykrywaniu naruszeń prawa. W firmach, które wprowadziły kanały zgłaszania nieprawidłowości, ilość strat jest znacząco mniejsza niż w firmach, które nie wprowadziły takich rozwiązań.

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Marek Płonka

Zdrada, donosicielstwo, brak lojalności. Czy może dążenie do wyeliminowanie nieprawidłowości, i zgodności działania organizacji z prawem?

Historia pokazuje, że nielegalne procedery, kradzieże, defraudacja środków, przemoc fizyczna i psychiczna dotyczą wielu organizacji zarówno prywatnych jak i publicznych. Czasami, aby z nimi skończyć, wystarczy by je ujawnić szefostwu, a jeśli sprawcą nieprawidłowości są osoby zarządzające – jedyną drogą może się okazać ujawnienie publiczne.

UE dostrzegła rolę sygnalistów w skutecznym wykrywaniu przypadków naruszenia prawa, na etapie postępowań wyjaśniających i ścigania tych naruszeń. W marcu 2017 r. rozpoczęły się prace nad europejskimi ramami ochrony sygnalistów, a dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii została uchwalona 23 października 2019 r.

W dyrektywie wskazano, że osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” i tym samym odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu takich naruszeń i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12806

Wydanie: 12806

Spis treści
Zamów abonament