Fundacja rodzinna: granica między zarządzaniem majątkiem a biznesem
Określenie, czy dana fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie, jest kluczowe z perspektywy ustalenia prawidłowych zasad jej opodatkowania. Może to mieć istotne znaczenie dla wysokości CIT, determinuje też opodatkowanie VAT lub jego brak.
Popularność polskiej fundacji rodzinnej od maja 2023 r., tj. od wejścia w życie przepisów powołujących tę instytucję, wzrasta z każdym miesiącem. Resort rozwoju, tworząc projekt ustawy, przewidywał maksymalnie liczbę 300 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnej w pierwszym roku od jej wprowadzenia. Pół roku później (w grudniu 2023 r.), liczba złożonych wniosków przekroczyła zakładaną wartość prawie trzykrotnie - sąd rejestrowy w Piotrkowie Trybunalskim odnotował złożenie 828 wniosków. Do końca grudnia 2023 r. zarejestrowano aż 448 fundacji rodzinnych. Ponadto nie wystąpił żaden przypadek odmowy jej zarejestrowania.
Ponieważ instytucja fundacji rodzinnej jest stosunkowo nowa, a także ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych stanowisk organów, pojawia się wiele pytań dotyczących jej funkcjonowania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Jak wskazuje nasza praktyka, jednym z kluczowych zagadnień tego typu jest prowadzenie przez fundację rodzinną działalności gospodarczej, co ma istotny wpływ na ogólną pozycję podatkową takiej fundacji.
Cel fundacji rodzinnej
Z samej ustawy o fundacji rodzinnej, a także z uzasadnienia jej projektu wynika, że wprowadzenie do porządku prawnego nowego rodzaju podmiotu ma na celu przede wszystkim ułatwienie procesów sukcesyjnych, gromadzenie i pomnażanie mienia, zarządzanie nim w interesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta