Potrącenie w drodze jednostronnych oświadczeń woli ma też pewne wady
Każdy może swoją wymagalną wierzytelność umarzać poprzez potrącenie ze swoim długiem, bez względu na to, czy jego dług jest już wymagalny, czy będzie wymagalny dopiero w przyszłości.
adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
Potrącanie wzajemnych wierzytelności pieniężnych w drodze jednostronnego oświadczenia woli jest najwygodniejszym instrumentem rozliczeń, w którym strony są wzajemnie wierzycielami i dłużnikami. Obecnie szczególną popularnością cieszy się on przy okazji rozliczania unieważnionych przez sądy umów kredytowych w tzw. sprawach frankowych. Wciąż jednak obserwuje się niedostateczną świadomość uczestników obrotu prawnego co do konsekwencji prawnych zastosowania tego instrumentu. W szczególności niedoceniana jest, także przez profesjonalnych pełnomocników, siła mocy wstecznej potrącenia, która może pozbawić jedną ze stron potrącenia należnych jej odsetek.
Moc wsteczna potrącenia dokonanego w drodze jednostronnego oświadczenia woli wynika z ustanowionej w art. 499 kodeksu cywilnego regule: „oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe”. Moc ta polega tym, że potrącenie, choć dokonało się dopiero w chwili doręczenia oświadczenia, to umarza wierzytelności nie z chwilą tego doręczenia, ale już wcześniej, z chwilą, kiedy składający oświadczenie o potrąceniu mógł umorzyć wierzytelności stron właśnie w ten sposób.
Żądanie zapłaty
Który to moment? Najprościej rzecz ujmując, jest to moment, z którym składający oświadczenie może żądać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta