Zwrot VAT w systemie kaucyjnym za odpady opakowaniowe
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce niesie ze sobą wiele korzyści, ale również wymaga od przedsiębiorców i organów podatkowych przygotowania się na nowe wyzwania. Nowy system ma na celu promowanie recyklingu.
radca prawny w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
aplikant radcowski w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Został on powołany do życia za sprawą ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, której zasadniczym celem jest wdrożenie unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Unijna dyrektywa nałożyła na państwa członkowskie m.in. obowiązek zapewnienia selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów wraz z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz docelowo 90 proc. w 2029 r.
Nowy system kaucyjny ma na celu promowanie recyklingu poprzez zachęcanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, a także motywowanie przedsiębiorstw do ich odbioru. Główną myślą przyświecającą wprowadzanym rozwiązaniom jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta