Spółka nie zwróciła dofinansowania. Czy powinien zwrócić prezes?
Za zwrot dofinansowania orzeczonego wobec spółki mogą posiłkowo odpowiadać także osoby trzecie. W zależności od rodzaju spółki, dotyczy to w szczególności jej wspólników lub członków zarządu.
Należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz inne należności związane z realizacją projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także odsetki od tych środków i od tych należności, są środkami publicznymi stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym (art. 60 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych, dalej u.f.p.).
Beneficjent jak podatnik
Konsekwencją kwalifikacji powyższych środków związanych z realizacją projektów unijnych jako niepodatkowych należności budżetowych jest m.in. to, że do spraw, których przedmiotem jest zwrot dofinansowania pochodzącego ze środków unijnych, które nie zostały uregulowane w ustawie o finansach publicznych stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisy działu III Ordynacji podatkowej (art. 67 ust. 1 u.f.p.). Przepisy ostatniej ze wskazanych ustaw przewidują natomiast przeniesienie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe na osoby spoza bezpośredniego kręgu podmiotów stosunku prawnopodatkowego, tj. przeniesienie tej odpowiedzialności na tzw. „osoby trzecie”.
Z ORZECZNICTWA:
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny [do 31 grudnia 2003 r.] w Szczecinie w wyroku z 3 grudnia 1998 r. (sygn. akt SA/Sz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta