Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe wymogi dla firm korzystających z zewnętrznego finansowania

23 lutego 2024 | Biznes | Marcin Krzemień Michał Śmiechowski

Wszystkie podmioty otrzymujące zewnętrzne finansowanie powinny przygotować się na pytania dotyczące ESG od instytucji finansowych. Już teraz instytucje te muszą spełniać szerokie obowiązki raportowe, a niebawem będzie ich jeszcze więcej.

Wymogi sektora finansowego dotyczące kwestii ESG [skrót od ang. słów: środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny] już teraz mają wpływ na rynek. Oceniając tak zwaną „bankowalność”, czyli możliwość pozyskania finansowania dłużnego dla projektu inwestycyjnego, coraz częściej pojawia się potrzeba, żeby projekt został zbadany nie tylko pod kątem jego zgodności z „twardymi” przepisami dotyczącymi prawa ochrony środowiska, ale również ze standardami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to często nawet wówczas, gdy właściciel projektu sam w sposób bezpośredni nie podlega żadnym wymogom dotyczącym ESG. Istotną rolę w tym zakresie – jako standard – zaczyna odgrywać Rozporządzenie 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje („Taksonomia”). Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Pieniądze z UE są coraz częściej „zielone”

Po pierwsze, wymogi dotyczące ESG zaczynają wpływać na wydatkowanie środków publicznych. Dla przykładu pieniądze pochodzące z tak zwanego instrumentu na rzecz odbudowy i zwiększania odporności (utworzonego w Rozporządzeniu 2021/241 – to ten instrument, dla wypłaty środków z którego niezbędne było zaakceptowanie tzw. krajowych planów odbudowy przez Komisję Europejską) muszą być wydatkowane w zgodzie z tzw. zasadą „nie czyń poważnych szkód” opisaną w Rozporządzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12806

Wydanie: 12806

Spis treści
Zamów abonament