Świadkowie przeszłości na Wschodzie
W projekt „Karta z Polakami na Wschodzie”, realizowany w latach 2006–2011 przez Ośrodek Karta wraz z Domem Spotkań z Historią, zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. Polecana publikacja – monumentalna, multimedialna i wielogłosowa – zawiera wspomnienia naszych rodaków rozsianych od Syberii, przez Kazachstan, po ziemie będące przed wojną w granicach II RP.
Historie mówione Polonusów zostały nagrane i zamieszczone na stronie www.polacynawschodzie.pl. Z opowieści blisko 1100 osób i zdigitalizowanych ponad 4000 zdjęć oraz dokumentów z albumów rodzinnych w polecanej książce zmieściła się tylko część – do innych odsyłają kody QR. Całość została przygotowana pod redakcją Dominika Czapigo (który także napisał „Wstęp”), na końcu zaś zamieszczono teksty naukowe – dwa dr hab. Małgorzaty Ruchniewicz oraz jeden dr Anny Wylegały – będące analizą i swoistym podsumowaniem tematów oraz problemów, które odnajdziemy w opowieściach.
Wspomnienia w książce podzielono na rozdziały, które zachowują chronologię zdarzeń, ale też uwzględniają geopolityczne uwarunkowania (od II RP i ZSRR przed II wojną światową, przez niemiecką okupację, sowieckie „wyzwolenie”, aż po rozpad ZSRR). Warto jeszcze zaznaczyć, że: „W publikacji zachowano charakter języka mówionego, nieznacznie korygując to, co mogłoby zakłócić płynność czytania albo wprowadzając takie zabiegi, które je ułatwiają....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta