Rynek żywiony propagandową kroplówką
Pisanie, że nie mogąc poradzić sobie z sytuacją wewnętrzną, Putin wywołał wojnę z Ukrainą, to uproszczenie. Ale fakt, sytuacja gospodarcza Rosji przed 2022 r. była już fatalna.
Już w 2021 r. udział Federacji w światowym PKB spadł do poziomu najniższego od początku wieku. Jednak po dwóch latach niszczenia sąsiedniego kraju i jego obywateli Rosja zaczyna dodatkowo odczuwać na sobie skutki wywołanej wojny. Drony uderzają w rafinerie i fabryki. Na rynku pracy brakuje 5 mln ludzi. Liczne sankcje duszą gospodarkę, która staje się coraz mocniej zależna od jednego klienta – armii.
Źle, gorzej, najgorzej
Zamiast zapowiadanego przez Putina „przełomu” i dogonienia świata Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październiku 2021 r., a więc cztery miesiące przed napaścią Rosji na Ukrainę, prognozował (World Economic Outlook), że rosyjska gospodarka powróci do stagnacji i dalszego spadku udziału w globalnym PKB.
W momencie rozpadu Związku Radzieckiego Rosja miała 4,8-proc. udział w światowym produkcie brutto, liczonym według parytetu siły nabywczej (PPP). Do 1998 r. (kryzys finansowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta