Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI Act na ostatniej prostej. Regulacja przyszłości dla innowacyjnej Europy

23 lutego 2024 | Prawo i podatki | Maciej Stodulski

Naruszenie zakazów, o których mowa w AI Act, może podlegać karom finansowym dochodzącym nawet do 35 mln EUR w przypadku przedsiębiorstw lub do 7 proc. jego całkowitego rocznego obrotu za poprzedni rok finansowy.

aplikant rzecznikowski, JWP Rzecznicy Patentowi

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały treść przepisów regulujących AI, co stanowi istotny krok w kierunku wprowadzenia wszechstronnego aktu prawnego, którego celem jest uregulowanie obszaru funkcjonowania sztucznej inteligencji w UE. Warto więc się zastanowić, czy proponowane regulacje UE nie sprawią, że Europa straci na innowacyjności i stanie na przegranej pozycji w wyścigu technologicznym.

W sektorze biznesowym AI przyczynia się do zwiększenia wydajności, automatyzacji szeregu procesów, poprawy obsługi klienta oraz innowacji produktów. Ze względu na widmo możliwości i korzyści wygranymi są tu nie tylko przedsiębiorcy, ale i konsumenci. Przyszłość Europy to siła jej innowacji, a AI Act ma być podstawą do regulowania AI w całej UE, nic więc dziwnego, że dyskusje nad nim są tak intensywne.

Celem AI Act jest harmonizacja przepisów dotyczących AI, tj. stworzenie solidnej ramy prawnej, balansującej między innowacją a ochroną praw obywateli UE wynikającą ze stosowania sztucznej inteligencji. AI Act wprowadza więc zasady dotyczące etycznego i bezpiecznego wykorzystania sztucznej inteligencji, ale jednocześnie zapewnia, że AI będzie służyć dobru publicznemu (tj. ma chronić przed potencjalnymi negatywnymi skutkami jej stosowania, niezależnie od tego, czy dostawcy systemów AI są ustanowieni wewnątrz Unii, czy też poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12806

Wydanie: 12806

Spis treści
Zamów abonament