Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca może zabezpieczyć rodzinę przed swoimi długami

21 maja 2024 | Dodatki Jednodniowe | Konrad Radwan

Aby oszczędzić bliskim trudności związanych z dziedziczeniem długów związanych z działalnością, warto wybrać taką jej formę prawną, która pozwala na maksymalne oddzielenie biznesu od prywatnego majątku.

prawnik, Kancelaria KPR

Każdy, kto choć raz zetknął się ze sprawami spadkowymi, wie, jak bardzo są one skomplikowane – zwłaszcza gdy w skład masy spadkowej wchodzi spore zadłużenie, a spadkobiercy nie mogą dojść między sobą do porozumienia. Dlatego przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby pozostawić swój majątek w jak najlepszym stanie.

Nie zawsze oznacza to brak długów. Najczęściej wystarczy zainicjowana w porę restrukturyzacja, którą spadkobiercy będą mogli spokojnie kontynuować. Jak dochodzi do dziedziczenia zadłużenia? W jaki sposób te zasady przekładają się na sytuację przedsiębiorców i ich bliskich?

Zasady dziedziczenia

Zgodnie z art. 922 § 1 kodeksu cywilnego prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów kodeksu. Najważniejszą treścią, jaką należy wyprowadzić z tego przepisu, jest fakt, że dziedziczeniu w równym stopniu podlegają zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego. Nie ma więc wątpliwości, że zadłużenie pozostawione przez spadkodawcę podlega takim samym regułom dziedziczenia jak jego aktywa. Nigdy tych sfer nie wolno od siebie oddzielać. Jeżeli ktoś zdecyduje się na przyjęcie spadku, to stanie się właścicielem określonej części majątku spadkowego – a więc także określonej części długów zmarłego.

Co więcej, nie chodzi tu jedynie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament