Przedsiębiorca może zabezpieczyć rodzinę przed swoimi długami
Aby oszczędzić bliskim trudności związanych z dziedziczeniem długów związanych z działalnością, warto wybrać taką jej formę prawną, która pozwala na maksymalne oddzielenie biznesu od prywatnego majątku.
prawnik, Kancelaria KPR
Każdy, kto choć raz zetknął się ze sprawami spadkowymi, wie, jak bardzo są one skomplikowane – zwłaszcza gdy w skład masy spadkowej wchodzi spore zadłużenie, a spadkobiercy nie mogą dojść między sobą do porozumienia. Dlatego przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby pozostawić swój majątek w jak najlepszym stanie.
Nie zawsze oznacza to brak długów. Najczęściej wystarczy zainicjowana w porę restrukturyzacja, którą spadkobiercy będą mogli spokojnie kontynuować. Jak dochodzi do dziedziczenia zadłużenia? W jaki sposób te zasady przekładają się na sytuację przedsiębiorców i ich bliskich?
Zasady dziedziczenia
Zgodnie z art. 922 § 1 kodeksu cywilnego prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów kodeksu. Najważniejszą treścią, jaką należy wyprowadzić z tego przepisu, jest fakt, że dziedziczeniu w równym stopniu podlegają zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego. Nie ma więc wątpliwości, że zadłużenie pozostawione przez spadkodawcę podlega takim samym regułom dziedziczenia jak jego aktywa. Nigdy tych sfer nie wolno od siebie oddzielać. Jeżeli ktoś zdecyduje się na przyjęcie spadku, to stanie się właścicielem określonej części majątku spadkowego – a więc także określonej części długów zmarłego.
Co więcej, nie chodzi tu jedynie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta