Sposób na zabezpieczenie majątku
Fundacja rodzinna to majątek na pokolenia, ale i sposób na pomnożenie majątku. Jej statut powinien być uszyty na miarę.
Ustawa o fundacji rodzinnej (dalej: u.f.r.) weszła w życie 22 maja 2023 r. Ta nowa instytucja prawna cieszy się zainteresowaniem. Była wyczekiwana przez przedsiębiorców, w szczególności przez firmy rodzinne, którym obowiązujące przepisy nie dawały tak szerokiego spektrum możliwości ułożenia w jednym podmiocie relacji: majątek na pokolenia – biznes – zabezpieczenie najbliższych. Wszystko zgodnie z wolą fundatora, oczywiście w granicach określonych w ustawie.
Jacy beneficjenci
Fundacja rodzinna nie ma nic wspólnego z fundacją, o której mowa w ustawie z kwietnia 1984 r. o fundacjach, które mogą być zakładane jedynie dla celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. Fundacja rodzinna ma służyć fundatorowi i określonym przez niego beneficjentom, którzy mają z niej czerpać korzyści poprzez otrzymywanie określonych w jej statucie świadczeń. Beneficjentem może być każda osoba fizyczna, zarówno z kręgu osób najbliższych fundatorowi, jak i spoza rodziny, a także organizacja pozarządowa wskazana w u.f.r. prowadząca działalność pożytku publicznego Beneficjentem uprawnionym do świadczeń i czerpania korzyści z fundacji rodzinnej może być i z reguły jest – co pokazuje praktyka – także sam fundator.
Pomnażanie zasobów
Sama zaś fundacja rodzinna ma służyć gromadzeniu majątku nabytego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta