Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kupić dom w Hiszpanii

21 maja 2024 | Prawo co dnia | Łukasz Guza

Czym się kierować przy wyborze lokalizacji? Jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości? – tego typu wątpliwości tłumaczy prawniczka i nabywcy „wakacyjnych” mieszkań.

Polacy chętnie kupują nieruchomości za granicą, dlatego przygotowaliśmy cykl poradnikowy, gdzie najlepiej inwestować, jak przebrnąć przez formalności i z jakimi problemami trzeba się liczyć. O swoich doświadczeniach opowiadają nabywcy, prawnicy i eksperci z rynku nieruchomości.

Od czego zacząć?

Zainteresowanie nabyciem własnego domu w Hiszpanii wciąż rośnie. Jak przygotować się do takiego zakupu? Jakich pułapek unikać? Tłumaczy to Julia Wach, adwokat z kancelarii Wach & Wach Adwokaci-Abogados, specjalizującej się w obsłudze prawnej inwestycji w nieruchomości w Hiszpanii oraz nabywcy mieszkań – Marcin i Agnieszka.

– Najpierw trzeba podjąć kilka decyzji. Po pierwsze warto ustalić swój budżet, przy czym trzeba pamiętać, że do ceny nabywanej nieruchomości trzeba doliczyć, w zależności od wspólnoty autonomicznej, gdzie położona jest nieruchomość, dodatkowe 8–12 proc. na opłacenie podatków, taks notarialnych, kosztów rejestrowych, wynagrodzenia architekta itp. – opowiada prawniczka Julia Wach.

– Po drugie trzeba ocenić wstępnie lokalizacje, czyli wybrać region Hiszpanii, w którym chcemy zakupić dom lub mieszkanie. Po trzecie należy zdecydować, jak poszukujemy nieruchomości, czyli np. czy korzystamy z hiszpańskich portali z ogłoszeniami (najpopularniejsze to np. Idealista, Fotocasa, Housfy) i czy korzystamy z usług agencji nieruchomości – dodaje ekspertka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament