Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchodźcy mają być wysyłani poza Unię

21 maja 2024 | Świat | Jędrzej Bielecki

Piętnaście krajów UE chce, aby Komisja Europejska poszła w ślady Wielkiej Brytanii, która zamierza odsyłać osoby przekraczające nielegalnie granice do Rwandy.

List podpisany przez przeszło połowę przywódców Unii trafił do unijnej egzekutywy zaledwie parę dni po tym, jak po ośmiu latach negocjacji Wspólnocie udało się zawrzeć pakt imigracyjny. Taka sekwencja nie jest podyktowana szczególnie trudną sytuacją na granicy. Zdaniem Frontexu w ub. roku do UE przedostało się nielegalnie 380 tys. osób, ośmiokrotnie mniej niż do USA. Jednocześnie, już całkowicie legalnie, około miliona imigrantów wystąpiło w Unii o prawo do objęcia ochroną przysługującą uchodźcom.

Pośpiechu wymaga natomiast kalendarz polityczny: sondaże wskazują, że wybory do Parlamentu Europejskiego 6–9 czerwca mogą skończyć się niezwykłym sukcesem ugrupowań populistycznych i antyeuropejskich.

Choć więc postulaty, jakie znalazły się w piśmie, pochodzą prosto z programów partii nacjonalistycznych, podpisały się pod nimi nie tylko ugrupowania liberalno-lewicowe rządzące dziś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament