Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieświadomy spadkobierca może ochronić majątek firmy przed długami spadkowymi

21 maja 2024 | Dodatki Jednodniowe | Robert Nogacki

Choć istnieją mechanizmy prawne, które ograniczają odpowiedzialność spadkobiercy do wartości masy spadkowej, nie oznacza to, że dług nie może zostać ściągnięty także z majątku jego firmy. Wszystko zależy od formy prowadzenia działalności.

radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku, natomiast od chwili przyjęcia odpowiada już całym swoim majątkiem. Spadkobierca ma trzy możliwości:

∑ może spadek przyjąć wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), albo

∑ z jej ograniczeniem (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo

∑ spadek odrzucić.

Co do zasady spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić. Jednak w przypadkach przewidzianych w art. 1014 kodeksu cywilnego spadkobierca może przyjąć udział spadkowy przypadający mu z jednego tytułu (np. z powołania), a odrzucić udział spadkowy przypadający z innego tytułu (np. przyrostu lub podstawienia).

Trzy możliwości

Dowiadując się o swoim powołaniu do spadku, spadkobiercy nierzadko stają przed dylematem. Decyzja o przyjęciu wartościowego spadku i czerpaniu z niego wszelkich benefitów jednocześnie może oznaczać wzięcie na siebie ryzyka odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe, które w razie potrzeby trzeba będzie spłacać z własnej kieszeni. Odrzucając od razu spadek, można się natomiast pozbyć zmartwień – ale oznacza to nieodwracalną rezygnację z ewentualnych wartościowych składników masy spadkowej. Trzecią możliwością jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament