Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamrażanie ma pozwolić na przywrócenie życia. Tylko trzeba dać sobie odciąć głowę

21 maja 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Urszula Lesman
Zaskakująco wielu ludzi nadal wierzy, że legendarny Walt Disney został zamrożony i czeka na lepsze czasy, by zmartwychwstać. Wątpliwe jednak, czy w ogóle słyszał o krionice.
autor zdjęcia: Photo12/Collection 7e Art
źródło: Rzeczpospolita
Zaskakująco wielu ludzi nadal wierzy, że legendarny Walt Disney został zamrożony i czeka na lepsze czasy, by zmartwychwstać. Wątpliwe jednak, czy w ogóle słyszał o krionice.

To kontrowersyjny sposób na życie po śmierci. W grudniu 2014 r. na raka trzustki zmarł dr Stephen Coles, profesor UCLA zajmujący się badaniem starzenia się. Zespół lekarzy po śmierci usunął i zamroził jego mózg.

Gdy stwierdzono zgon dr. Colesa, przywrócono mu oddychanie i krążenie krwi za pomocą resuscytatora płuco-serce – mechanicznego urządzenia stosowanego w medycynie ratunkowej do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej – oraz wstrzyknięto mu antykoagulanty, aby utrzymać przepływ krwi. Wszystko po to, by chronić mózg przed uszkodzeniami, które mogą wystąpić po zbyt długim niedotlenieniu. Następnie ciało schładzano w łaźni lodowo-wodnej, a krew zastępowano roztworem konserwującym narządy. Wreszcie ciało Colesa dotarło do ostatecznego miejsca przeznaczenia: Alcor, najstarszego w kraju centrum krionicznego, gdzie od lat przeprowadza się proces zamrażania ludzkich zwłok i mózgów w ciekłym azocie, z nadzieją, że pewnego dnia – jeśli pozwoli na to technologia – martwi ożyją.

Tam też chirurdzy ucięli głowę Cole’a w szóstym kręgu szyjnym i wpompowali krioprotektanty (medyczny środek przeciw zamarzaniu) do odciętej głowy. Następnie patolog sądowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament