Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncepcja podwójnej istotności w raportowaniu zrównoważonego rozwoju

21 maja 2024 | Biznes | Marek Rębisz

Unia Europejska włącza kwestie środowiskowe, społeczne i ład korporacyjny do sprawozdawczości, wprowadzając Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, które kładą nacisk na przyjęcie zasad podwójnej istotności w raportowaniu.

22 grudnia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie delegowane KE przyjmujące Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które jest stosowane bezpośrednio. Rozporządzenie zawiera pierwszy zestaw ESRS, które mają zastosowanie do wszystkich jednostek niezależnie od sektora. Zostały one zaprojektowane tak, aby harmonizować się z politykami Unii Europejskiej oraz korzystać i przyczyniać się do rozwoju i wdrażania międzynarodowych standardów normalizacyjnych.

Jest to pierwszy zestaw 12 uniwersalnych standardów, które opisane są w załącznikach do rozporządzenia. Każdy z tych standardów uwzględnia różne aspekty zrównoważonego rozwoju oraz sprawozdawczości ESG, pomagając organizacjom w pełniejszym i bardziej transparentnym raportowaniu ich wpływu na środowisko, społeczność oraz praktyki zarządcze.

Dyrektywa CSRD (dyrektywa sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) nakłada także obowiązki dotyczące zapewnienia wiarygodności zgłaszanych informacji o zrównoważonym rozwoju oraz wprowadza cyfrową taksonomię dotyczącą tych informacji, co ma na celu usprawnienie i ujednolicenie procesów sprawozdawczych na poziomie korporacyjnym. Od 2024 roku dyrektywa CSRD obowiązuje firmy z dyrektywy NFRD (ponad 500 pracowników). Pierwsze raporty za 2024 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament