Kiedy przysługuje zażalenie
Zażalenie służy jedynie wówczas, gdy przepis Kodeksu postępowania administracyjnego lub przepisy innych ustaw wyraźnie upoważniają do wniesienia tego środka zaskarżenia.
Konstrukcja prawna zażalenia w K.p.a. ukształtowana jest co do wielu elementów odmiennie niż w przypadku odwołania.
Istota zażalenia
Najważniejsza różnica, rzutująca w konsekwencji na inne, dotyczy przedmiotu zaskarżenia. Odwołanie służy od decyzji administracyjnej. Zażalenie jest natomiast środkiem prawnym przysługującym, poza wyjątkowym rozwiązaniem wynikającym z art. 37 K.p.a., na postanowienia. . W praktyce zażalenie występuje rzadziej niż możliwość wniesienia odwołania. Zażalenie, jako zwyczajny, samodzielny i formalny środek prawny, służy jedynie od rozstrzygnięcia sprawy przez organ administracji pierwszej instancji w formie postanowienia. W przypadku wydania postanowienia przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie przysługuje zażalenie na postanowienie, ale strona ma prawo złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy. Warto podkreślić, że sytuacje, kiedy przysługuje zażalenie są wyliczone w Kodeksie postępowania administracyjnego. Wobec tego niedopuszczalne jest natomiast zażalenie od czynności organu administracji, która nie jest postanowieniem w rozumieniu art. 123 K.p.a. Natomiast odwołanie, które zgodnie z art. 127 K.p.a., przysługuje od każdej decyzji nieostatecznej wydanej w postępowaniu administracyjnym.
O ile zatem odwołanie jest powszechnym środkiem zaskarżenia decyzji nieostatecznych w tym sensie, że ograniczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta