Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opóźnienia inwestycji gazowych szkodzą OZE

21 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
źródło: Rzeczpospolita

Mimo że błękitny surowiec zaczyna być traktowany jak węgiel, to właśnie on ma być pomostem dla naszej energetyki. Inwestycje mają jednak poślizg.

W najbliższych latach ma zostać oddanych do użytku siedem nowych elektrowni i elektrociepłowni na gaz, a kolejne trzy są w planach. Jednak z tych już realizowanych dwie łapią opóźnienie.

Największe dotyczy elektrowni w Dolnej Odrze. Póki inwestycja nie została oddana do użytku, nadal wykorzystywane są tam bloki na węgiel, co nie służy systemowi energetycznemu, bowiem OZE łatwiej pracują z elektrowniami gazowymi.

A nadwyżek OZE w tym roku mamy coraz więcej. Tylko w tym roku blisko 30 razy Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały zredukować instalacje OZE, bo mocy do produkcji prądu było za dużo. Gdyby bardziej elastycznych mocy do produkcji energii –jak gaz – było więcej, skala redukcji mogłaby być mniejsza.

OZE lepiej z gazem

Jak wskazuje Forum Energii (FE), z uwagi na krajowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament