Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wkrótce AI ma zyskać możliwość abstrakcyjnego myślenia

21 maja 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Michał Duszczyk
Boty już są w stanie przejść test Turinga. Rozróżnienie, czy mamy do czynienia z AI, czy z człowiekiem, staje się coraz trudniejsze. Czy wkrótce będzie niemożliwie?
autor zdjęcia: Adobe Stock
źródło: Rzeczpospolita
Boty już są w stanie przejść test Turinga. Rozróżnienie, czy mamy do czynienia z AI, czy z człowiekiem, staje się coraz trudniejsze. Czy wkrótce będzie niemożliwie?

Sztuczna inteligencja będzie niczym człowiek? Naukowcy robią wszystko, by zdolności tej technologii stały się równie zaawansowane jak ludzkiego mózgu. I wiele wskazuje, iż jesteśmy o krok od przełomu.

Chociaż modele sztucznej inteligencji stały się w ostatnim czasie niezwykle wyrafinowane, nadal istnieje kilka zadań, i to nawet dość prostych, w których ludzie przewyższają tę technologię. A wszystko za sprawą rozumowania. Ten prymat nad AI możemy jednak utracić, czego dowodzą najnowsze badania naukowców z prestiżowego MIT. Ci pracują nad „ulepszeniem rozumowania” dużych modeli językowych (LLM). Chcą nauczyć algorytmy działania zbliżonego do zasad, na jakich operuje ludzki mózg. W tym celu wprowadzają do systemów AI tzw. biblioteki abstrakcji. Jak wskazuje serwis Popular Mechanics, szkolenie maszyn, by mogły rozwiązywać zadania w sposób neurologicznie podobny do tego, w jaki sposób robią to ludzie, stanowi przełom. Pierwsze wyniki wciąż dość mocno ograniczonych testów pokazują, że złożone rozumowanie przestanie być wkrótce domeną człowieka. Badacze nie ukrywają, że LLM zrobiły znaczący krok naprzód w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament