Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundacja rodzinna funkcjonuje już od roku

21 maja 2024 | Biznes | Katarzyna Wojarska--Aleksiejuk Piotr Aleksiejuk

Fundacja rodzinna właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. O dużym zainteresowaniu tą instytucją świadczą: wydanie ponad 50 dotyczących jej interpretacji, jednej opinii zabezpieczającej i kilku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.

Fundacja rodzinna w Polsce obchodzi w maju swoje pierwsze urodziny – ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje od 22 maja 2023 r. Celem przypomnienia: prace legislacyjne nad tą instytucją trwały przez ponad pięć lat, a oczekiwanie na jej powołanie przez przedsiębiorstwa rodzinne – dekady. Rozwiązanie, które zgodnie z praktyką międzynarodową ma być remedium na wyzwania związane z sukcesją w polskich firmach rodzinnych, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz przerastającym możliwości organizacyjne organów państwowych (w szczególności Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który prowadzi rejestr fundacji rodzinnych). W 2023 r. zarejestrowano ponad 800 fundacji rodzinnych, a w bieżącym roku fundacji rodzinnych oraz wniosków o ich rejestrację lawinowo przybywa.

Popularna instytucja

Popularność fundacji rodzinnej wynika z faktu, że jest to rozwiązanie kompleksowe pozwalające biznesowi rodzinnemu funkcjonować w perspektywie wielopokoleniowej, z jednej strony zabezpieczając „dziedzictwo” budowanego majątku firmowego i prywatnego założycieli/nestorów, z drugiej strony eliminując problematykę dziedziczenia, podziały majątku pomiędzy następne pokolenie/sukcesorów. Niewątpliwie akceleratorem, a nie jak to miało miejsce w przeszłości „hamulcem” w zakresie korzystania z nowej instytucji jest „rozsądna i sprzyjająca przedsiębiorczości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament