Fundacja rodzinna funkcjonuje już od roku
Fundacja rodzinna właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. O dużym zainteresowaniu tą instytucją świadczą: wydanie ponad 50 dotyczących jej interpretacji, jednej opinii zabezpieczającej i kilku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
Fundacja rodzinna w Polsce obchodzi w maju swoje pierwsze urodziny – ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje od 22 maja 2023 r. Celem przypomnienia: prace legislacyjne nad tą instytucją trwały przez ponad pięć lat, a oczekiwanie na jej powołanie przez przedsiębiorstwa rodzinne – dekady. Rozwiązanie, które zgodnie z praktyką międzynarodową ma być remedium na wyzwania związane z sukcesją w polskich firmach rodzinnych, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz przerastającym możliwości organizacyjne organów państwowych (w szczególności Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który prowadzi rejestr fundacji rodzinnych). W 2023 r. zarejestrowano ponad 800 fundacji rodzinnych, a w bieżącym roku fundacji rodzinnych oraz wniosków o ich rejestrację lawinowo przybywa.
Popularna instytucja
Popularność fundacji rodzinnej wynika z faktu, że jest to rozwiązanie kompleksowe pozwalające biznesowi rodzinnemu funkcjonować w perspektywie wielopokoleniowej, z jednej strony zabezpieczając „dziedzictwo” budowanego majątku firmowego i prywatnego założycieli/nestorów, z drugiej strony eliminując problematykę dziedziczenia, podziały majątku pomiędzy następne pokolenie/sukcesorów. Niewątpliwie akceleratorem, a nie jak to miało miejsce w przeszłości „hamulcem” w zakresie korzystania z nowej instytucji jest „rozsądna i sprzyjająca przedsiębiorczości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta