Mocny spadek liczby kradzieży w sklepach
Pierwszy kwartał przyniósł aż 22 proc. mniej sklepowych przestępstw kradzieży. Wykroczeń tego typu także ubyło, ale tylko o 5 proc. Czy to efekt złagodzenia przepisów, czy spadającej inflacji?
Od października 2023 r. dopiero przekroczenie podczas kradzieży kwoty 800 zł kwalifikuje ją jako przestępstwo, a nie wykroczenie. W efekcie liczba przestępstw, które w I kwartale 2023 r. klasyfikowane były od poziomu 500 zł, rok do roku spadła aż 22 proc. – wynika z danych Komendy Głównej Policji, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Eksperci zaskoczeni danymi
– To ewidentny efekt zmiany prawa, branża handlowa od początku alarmowała, że podniesienie progu kwotowego kradzieży jako przestępstwa wpłynie negatywnie na sektor – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Opinie są zróżnicowane co do przyczyn takiego mocnego odwrócenia trendu. – Dane są trochę zaskakujące, bo większość ekspertów była przekonana, że liczba kradzieży tak szybko nie będzie spadać – szczególnie jeżeli chodzi o przestępstwa – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku z Grupy Offerista. – Z drugiej strony są nowe okoliczności, które doprowadziły do tego stanu. Chodzi głównie o spadek inflacji – dodaje.
Ekspert zauważa, że za przestępstwami głównie stały zorganizowane grupy, które jednocześnie nie za bardzo patrzą na wahania inflacji.
O ile poważniejszych kradzieży kwalifikowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta