Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocny spadek liczby kradzieży w sklepach

21 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz

Pierwszy kwartał przyniósł aż 22 proc. mniej sklepowych przestępstw kradzieży. Wykroczeń tego typu także ubyło, ale tylko o 5 proc. Czy to efekt złagodzenia przepisów, czy spadającej inflacji?

Od października 2023 r. dopiero przekroczenie podczas kradzieży kwoty 800 zł kwalifikuje ją jako przestępstwo, a nie wykroczenie. W efekcie liczba przestępstw, które w I kwartale 2023 r. klasyfikowane były od poziomu 500 zł, rok do roku spadła aż 22 proc. – wynika z danych Komendy Głównej Policji, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.

Eksperci zaskoczeni danymi

– To ewidentny efekt zmiany prawa, branża handlowa od początku alarmowała, że podniesienie progu kwotowego kradzieży jako przestępstwa wpłynie negatywnie na sektor – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Opinie są zróżnicowane co do przyczyn takiego mocnego odwrócenia trendu. – Dane są trochę zaskakujące, bo większość ekspertów była przekonana, że liczba kradzieży tak szybko nie będzie spadać – szczególnie jeżeli chodzi o przestępstwa – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku z Grupy Offerista. – Z drugiej strony są nowe okoliczności, które doprowadziły do tego stanu. Chodzi głównie o spadek inflacji – dodaje.

Ekspert zauważa, że za przestępstwami głównie stały zorganizowane grupy, które jednocześnie nie za bardzo patrzą na wahania inflacji.

O ile poważniejszych kradzieży kwalifikowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament