Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transformacja energetyczna to proces

21 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy panelu dyskutowali o wyzwaniach dekarbonizacji
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy panelu dyskutowali o wyzwaniach dekarbonizacji

Globalny udział przemysłu w emisjach dwutlenku węgla jest na poziomie 30 proc. To pokazuje skalę wyzwań związanych z dekarbonizacją.

Przypomnijmy, że celem wskazanym przez Unię Europejską jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do roku 2050. Oznacza to szczególne wyzwania dla krajów naszej części Europy, gdzie w obszarze oddziaływania przemysłu na środowisko mamy do nadrobienia dekady zaniedbań z czasów PRL.

O tym, jakie działania podjąć, aby wpisać się w trend zazieleniania gospodarki, ale jednocześnie nie uderzyć w konkurencyjność polskiego przemysłu, rozmawiali uczestnicy debaty „Dekarbonizacja przemysłu” podczas Impact’24 w Poznaniu.

Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska, stwierdził, że Polska jest na dobrej drodze do tego, aby nadal być atrakcyjnym miejscem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

– Pojawiają się głosy, że brakuje nam energii ze źródeł odnawialnych (OZE), ale ta sytuacja się bardzo szybko zmienia. Patrzę na aplikację, która w czasie rzeczywistym pokazuje, jakie są emisje i miks energetyczny. Teraz mamy 390 g dwutlenku węgla na kilowatogodzinę, co jest bardzo dobrym wynikiem. Udział OZE w sieci przekracza 60 proc. Sytuacja się będzie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament