Transformacja energetyczna to proces
Globalny udział przemysłu w emisjach dwutlenku węgla jest na poziomie 30 proc. To pokazuje skalę wyzwań związanych z dekarbonizacją.
Przypomnijmy, że celem wskazanym przez Unię Europejską jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do roku 2050. Oznacza to szczególne wyzwania dla krajów naszej części Europy, gdzie w obszarze oddziaływania przemysłu na środowisko mamy do nadrobienia dekady zaniedbań z czasów PRL.
O tym, jakie działania podjąć, aby wpisać się w trend zazieleniania gospodarki, ale jednocześnie nie uderzyć w konkurencyjność polskiego przemysłu, rozmawiali uczestnicy debaty „Dekarbonizacja przemysłu” podczas Impact’24 w Poznaniu.
Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska, stwierdził, że Polska jest na dobrej drodze do tego, aby nadal być atrakcyjnym miejscem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
– Pojawiają się głosy, że brakuje nam energii ze źródeł odnawialnych (OZE), ale ta sytuacja się bardzo szybko zmienia. Patrzę na aplikację, która w czasie rzeczywistym pokazuje, jakie są emisje i miks energetyczny. Teraz mamy 390 g dwutlenku węgla na kilowatogodzinę, co jest bardzo dobrym wynikiem. Udział OZE w sieci przekracza 60 proc. Sytuacja się będzie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta