Zmiany w VAT mogą wesprzeć szpitale
Obniżenie stawek podatku na sprzęt i usługi dla podmiotów leczniczych – szczególnie placówek szpitalnych – może przyczynić się do wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
W polskich szpitalach nie ma jednolitej polityki związanej z zakupami i wykorzystaniem aparatury i sprzętu medycznego. Jeszcze większy problem dotyczy serwisowania urządzeń. Większość szpitali często bez analizy realnych potrzeb i kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia kupuje za pieniądze zewnętrzne urządzenia, które później z braku środków na odczynniki i personel nie pracują lub pracują zaledwie po kilka godzin w tygodniu. Oczywiście przyczyną takiego stanu rzeczy w wielu wypadkach jest także brak kadr.
Organizacje branżowe od miesięcy alarmują, że problem mógłby zostać rozwiązany przez najem lub dzierżawę sprzętu – szczególnie przez szpitale. Może to przynieść dwojakie korzyści. Po pierwsze, pomóc w optymalizacji kosztów działalności tych jednostek, a po drugie, co niebagatelne, podnieść jakość świadczonych dla pacjentów usług poprzez możliwość dostępu do nowszego, lepszego sprzętu. Jednak to rozwiązanie ze względu na aktualne przepisy dotyczące VAT jest dla nich nie dostępne.
Sprzyjające prawo
Nowe unijne przepisy umożliwiają stosowanie obniżonej stawki VAT na wynajem i dzierżawę wyrobów medycznych. Zgodnie z dyrektywą Rady UE 2022/542 z 5 kwietnia 2022 r. (dotyczącą zmiany dyrektyw 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w zakresie stawek podatku od wartości dodanej) możliwe jest wprowadzenie obniżonej stawki VAT dla tego typu usług....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta