Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłata do ZUS nie zawsze z ulgą

21 maja 2024 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca, który przeszedł z ryczałtu na skalę albo liniowy PIT, nie odliczy dopłaconej za 2023 r. składki zdrowotnej.

Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę zdrowotną za 2023 r. Zwłaszcza ci, którzy byli na ryczałcie. Czy mogą odliczyć dodatkową składkę? Jeśli zostali na ryczałcie, to tak. Z ulgi skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. byli na liniowym PIT i nadal rozliczają się w ten sposób. Pozostali dopłaty do ZUS nie odliczą.

Kto odlicza składki

Przypomnijmy, że ulga na składki zdrowotne obowiązuje od 1 lipca 2022 r. Korzystają z niej przedsiębiorcy na ryczałcie oraz liniowym PIT. Ulga jest na składki zapłacone za siebie, a także osoby współpracujące, np. małżonka albo rodzica. Ryczałtowcy odliczają połowę składek od przychodu. Liniowcy mają dwie możliwości. Pierwsza – zaliczać składki do kosztów uzyskania przychodów. Druga – odliczać od dochodu. Na liniowym PIT jest limit ulgi, teraz wynosi 11 600 zł, w 2023 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament