Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ustaje ochrona dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu

21 maja 2024 | Biznes | Rafał Adamus

Z punktu widzenia dłużnika postępowania o zatwierdzenie układu można podzielić na takie, w którym ma miejsce obwieszczenie o wyborze dnia układowego, oraz takie, w którym nie przewidziano środków ochrony prawnej dłużnika.

Po nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., można wyróżnić dwa rodzaje postępowań o zatwierdzenie układu. „Lepsze” z punktu widzenia dłużnika to postępowanie o zatwierdzenie układu „z obwieszczeniem o wyborze dnia układowego”, które realizuje formułę ochrony prawnej dłużnika, gorsze – bez takich środków ochrony. Niniejszy artykuł odnosi się do tego pierwszego rodzaju postępowania.

Obecne przepisy prawa restrukturyzacyjnego nawiązują w swojej treści do tzw. uproszczonej restrukturyzacji covidowej, która obowiązywała jako rozwiązanie czasowe. W świetle uzasadnienia tzw. tarczy 4.0. (tzn. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw) w związku z otwarciem postępowania tzw. covidowego kluczowym rozwiązaniem było zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (druk nr 382 Sejmu IX kadencji). Zgodnie z nieobowiązującym już art. 18 ust. 1 tarczy 4.0. „na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia (…) jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli”. W myśl art. 18 ust. 2 tarczy 4.0. nadzorca układu obwieszczał w Monitorze Sądowym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12878

Wydanie: 12878

Spis treści
Zamów abonament