Włoskie refleksje na dzień sprawiedliwości
Niezwykle ważne jest zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości i społeczne poparcie dla pracy sędziów
23 maja na całym świecie, ale szczególnie w Palermo, jak i wielu innych włoskich miastach, obchodzony był dzień pamięci o włoskich sędziach, karabinierach, dziennikarzach, politykach i aktywistach zamordowanych przez mafię. Palermo wciąż pamięta wydarzenia zamachu bombowego na sędziego Giovanniego Falcone.
Sędzia Falcone i jego przyjaciel Paolo Borsellino musieli zginąć, to była zemsta za maksi proces i walkę z Cosa Nostrą. Choć od ich śmierci upłynęło 30 lat, to na ulicach włoskich miast co roku odbywają się marsze solidarności i co zadziwiające nie są to marsze polityczne, ale społeczne. Młodzież, uczniowie, studenci mieszkańcy, lokalni sklepikarze, biznesmeni głośno wyrażają swój sprzeciw wobec mafii, korupcji oraz aktów przemocy.
Niestety, mimo upływu 30 lat od zamachu bombowego na Capaci mafia wciąż żyje i odrasta, jak głowy mistycznej Hydry, gdy odcina się jej jedną, odrasta druga. Wymiar sprawiedliwości również od 30 lat próbuje rozwikłać morderstwa popełnione przez Cosa Nostrę. Niemniej walka jest nierówna, wciąż brakuje skutecznych narzędzi prawnych, instrumentów prawnych, które pozwoliłyby definitywnie rozwiązać problem zorganizowanej przestępczości mafijnej i przede wszystkim zerwać z omertą.
Siła omerty
Omerta to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta