Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Generatywna sztuczna inteligencja w biznesie to nie chwilowa moda

05 czerwca 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Dawid Osiecki, lider praktyki Data & AI w Accenture w Polsce
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Dawid Osiecki, lider praktyki Data & AI w Accenture w Polsce
Grzegorz Chudek, lider praktyki Cloud First w Accenture w Polsce
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Chudek, lider praktyki Cloud First w Accenture w Polsce

Czeka nas ogromna cywilizacyjna zmiana. W perspektywie najbliższych lat wiele czynności będziemy robić zupełnie inaczej niż dzisiaj – mówią Grzegorz Chudek, lider praktyki Cloud First w Accenture w Polsce, oraz Dawid Osiecki, lider praktyki Data & AI w Accenture w Polsce

Czym może być sztuczna inteligencja w rzeczywistości biznesowej?

Grzegorz Chudek: Zacznijmy od pewnego prostego, ale koniecznego rozróżnienia semantycznego. Sztuczna inteligencja funkcjonuje w biznesie od bardzo dawna. Do tej pory działała głównie na podstawie danych, które firmy otrzymywały od klientów albo z wewnątrz organizacji. Bazując na pozyskanych informacjach, sztuczna inteligencja mogła w jakiś sposób reagować, np. proponując oferty klientom itd.

Teraz AI jest w fazie niesamowicie burzliwej transformacji. Przechodzimy do modeli generatywnych. Przymiotnik „generatywna” wskazuje na zdolności tych systemów do generowania całkiem nowych treści, co oznacza, że ​​mogą one tworzyć coś, co wcześniej  po prostu nie istniało.

Ta „nowa AI” jest oparta na potężnych modelach językowych. Jej zadaniem jest wsparcie pracowników w wykonywaniu codziennych zadań oraz ułatwienie komunikacji „człowiek–maszyna” dzięki wykorzystaniu naturalnego języka. Czyli łączy ten świat, który wcześniej zajmował się głównie „działaniami w tle”, z komunikacją z klientem czy pracownikiem. To jest właśnie generatywna sztuczna inteligencja....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12890

Wydanie: 12890

Spis treści
Zamów abonament