Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki uboczne sądowej „kuchni”

05 czerwca 2024 | Rzecz o prawie | Leszek Kieliszewski

Sędziowie niemal zawsze przygotowują projekty postanowień przed posiedzeniami. W ten sposób wpadają w schematy i pułapki rozumowania, jakie dotyczą także innych zawodów.

Jakiś czas temu na jednym z posiedzeń, na którym rozpatrywano wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania, sędzia szczerze i bez skrępowania wskazał: „Szanowni Państwo – jesteśmy w gronie profesjonalistów, wszyscy znamy kuchnię. Ja już to postanowienie mam gotowe i wiem jakie będzie. Oczywiście jeszcze Wam teraz tego nie powiem". Co tak naprawdę powiedział Sąd? Niepotrzebnie przyszliście. Nie potrzebuję ani prokuratora, ani adwokata, ani tym bardziej wysłuchiwać tego co macie mi do powiedzenia. Marnujecie czas.

Przytoczona postawa sędziego to niestety nie wyjątek. Postanowienia są niemal zawsze przygotowywane przed posiedzeniami – jak inaczej wytłumaczyć, że po 5 minutach od zakończenia wysłuchania podsądnych, sąd odczytuje z kartki postanowienie wydrukowane wraz z uzasadnieniem liczącym kilka stron....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12890

Wydanie: 12890

Spis treści
Zamów abonament