Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie muszą procesować się o wynagrodzenia

05 czerwca 2024 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Prezesi sądów dzielnie walczą z roszczeniami swoich sędziów, składają odpowiedzi na pozwy, kwestionują wyliczenia i stosują przeróżne sztuczki procesowe.

Wobec nieuzasadnionego zaniżenia pensji sędziowskich i prokuratorskich w latach 2021–2023 przez sądy pracy przetacza się obecnie fala spraw o wynagrodzenia. Czy rzeczywiście konieczne jest, aby sprawy te zalewały sądy i opóźniały rozpoznanie normalnych spraw pracowniczych? Wydaje się, że możliwe są także inne drogi rozwiązania tego problemu.

W latach 2021–2023 wynagrodzenia sędziów były wypłacane sprzecznie z regulacją zawartą w art. 91 § 1c ustawy – prawo o ustroju sądów powszechnych. Wyliczano je bowiem na podstawie art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej w 2021 r. oraz art. 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, a także art. 9 analogicznej ustawy dotyczącej 2023 r. Ten sposób obliczania wynagrodzenia sędziów spowodował jego zaniżenie o kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Analogiczny mechanizm

Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 listopada 2023 r. (K1/23) wyraźnie wskazał, że art. 8 i 9 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 jest niezgodny z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP. Trybunał odwołał się tu także do uzasadnienia swego wyroku z 2 grudnia 2012 r. w sprawie K1/12 i zaznaczył, że jednym z warunków kształtowania wynagrodzeń sędziów było uregulowanie ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12890

Wydanie: 12890

Spis treści
Zamów abonament