Eurowybory to szansa na nowe otwarcie w UE
Nowa strategia energetyczna jest warunkiem przetrwania projektu europejskiego – piszą eksperci.
Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego i jeszcze niedawno premier Włoch, ma teraz nowe, bardzo ciekawe wyzwanie. Ten doświadczony ekonomista i polityk gospodarczy pracuje właśnie nad materiałem, który ma być strategią poprawy konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej. Niestety, nie będzie to łatwe zadanie.
Awaria modelu gospodarczego
Ostatnie wstrząsy, jakich doświadczyła gospodarka światowa, pokazały, że model gospodarczy UE nie przystaje do współczesnych wyzwań. Przez lata wiele krajów Unii nieźle prosperowało przy użyciu taniej i łatwo dostępnej energii z Rosji oraz dostępu do niedrogich produktów konsumpcyjnych z Azji.
Taki układ pozwalał utrzymywać umiarkowaną inflację dla konsumentów i niskie koszty dla producentów, którzy wyspecjalizowali się w wyrafinowanych usługach (edukacja, turystyka, kultura) i zaawansowanych technicznie produktach, jak samochody, urządzenia dla przemysłu czy dobra luksusowe, na które nie brakowało popytu ze strony szybko bogacących się gospodarek Azji. Jeżdżenie BMW albo mercedesem oraz weekend w Paryżu były wyznacznikiem statusu społecznego w Chinach, Indiach czy Azerbejdżanie, na czym niemiecka i francuska gospodarki przez lata bardzo skorzystały.
Europa pozostawała najbardziej otwartą (najniższe restrykcje zarówno dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta