Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słona cena długu poza budżetem państwa

05 czerwca 2024 | Pierwsza strona | Anna Cieślak-Wróblewska

Aż 14,5 mld zł będzie dodatkowo kosztował rządowy dług zaciągany przez fundusze pozabudżetowe – szacuje Instytut Finansów Publicznych.

– I koszty będą dalej rosły, bo cały czas przyrasta zadłużenie w funduszach w „równoległym budżecie” przy BGK i PFR – ostrzega Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP).

Dodatkowy koszt wynika z tego, że fundusze te pożyczają na rynkach drożej niż minister finansów. Wedle analizy IFP, rentowność ich obligacji na przetargach w latach 2020–2024 była średnio o 0,6 punktów procentowych wyższa niż podobnych obligacji Skarbu Państwa. Na koniec 2023 r. łączne zadłużenie funduszy pozabudżetowych wynosiło aż 363 mld zł.

Dudek podkreśla, że dziesiąty rozdział Konstytucji RP, w szczególności art. 219 wymaga, by zarządzanie finansami było jawne, przejrzyste i pod kontrolą parlamentu. A co najważniejsze, to ustawa budżetowa powinna być głównym planem finansowym państwa. O przywrócenie tych zasad zaapeluje w środę środowisko naukowe na seminarium #219Konstytucja zorganizowanym w SGH.

Wydanie: 12890

Wydanie: 12890

Spis treści
Zamów abonament