orzecznictwo
Wagę dobra chronionego art. 137 kodeksu karnego, w którym ustawodawca uregulował przestępstwo publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwowego, obrazuje wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego. Akcentując aspekt mentalny, przypomniał, że zgodnie z treścią preambuły Konstytucji RP na dobro wspólne składa się w szczególności również historia, kultura, tradycja czy poczucie wspólnoty z wszystkimi rodakami, a uosobieniem tych wartości, zgodnie z wolą ustawodawcy ujawnioną w rozdziale XVII k.k., jest w szczególności naród, państwo polskie, godło, sztandar, chorągiew, bandera, flaga lub inny znak państwowy czy Prezydent RP (wyrok TK z 6 lipca 2011 r., P 12/09, orzecznictwo TK dostępne pod adresem https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1, zob. także źródła, które były uwzględnione przez TK w uzasadnieniu tego orzeczenia).
W orzecznictwie sądów powszechnych wskazano m.in. na formalny charakter tego przestępstwa i konieczność dokonywania ocen wedle kryteriów o charakterze obiektywnym, przy czym zwrócono też uwagę na konieczność uwzględnienia powszechnie akceptowanych ocen etycznych i utrwalonego kulturowo obyczaju. Podniesiono, że samo słowo „znieważa” zawiera w sobie szereg czynności, które mogą być przedsięwzięte, aby wypełnić analizowaną przesłankę, zaś z całą pewnością takim zachowaniem jest naplucie na flagę czy jej zdeptanie, ale są nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta