Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest prawo i na czym polega jego stosowanie przed sądami?

03 lipca 2024 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Wyroki TSUE nie są prawem europejskim, tylko służą harmonizacji orzecznictwa sądów krajowych z zasadami prawa europejskiego.

Wysłuchałem publicznego wystąpienia młodego prawnika, który stwierdził, że bierze udział w tworzeniu prawa europejskiego – podsuwając pytania sądowi, aby ten przedstawił je TSUE, wnosząc o wydanie wyroku prejudycjalnego. Trybunał odpowiedział zgodnie z oczekiwaniami, czym prawnik nie omieszkał się pochwalić i podkreślić, że w ten sposób doszło do obejścia przepisów prawa krajowego. To dość klarowne objaśnienie, czym jest prawo dla pokolenia zwanego „kopiuj-wklej”.

To trend, który przebojem zdobywa jurysprudencję; kazusy awansuje do rangi norm, a dowodem ich słuszności ma być popularność. Wszyscy posługują się komputerami do edycji pozwów, pism procesowych, wyroków i uzasadnień. Brak ograniczeń objętości i formy pozwala na masowe powielanie gotowych i wcześniej przygotowanych treści. Standaryzacja sądowa wypiera siłę argumentów wywodzonych ze stanu faktycznego, przepisów i logiki prawniczej.

Trudno przecenić zalety standaryzacji w gospodarce i technice. W procesach sądowych standaryzacja niekoniecznie skutkuje przyspieszeniem postępowania, a może powielanie niewłaściwych i zbędnych treści to spam sądowy? Należy więc zapytać: czym jest prawo i na czym polega jego stosowanie przed sądami? Klasyczne podejście jest formalistyczne, systematycznie podważa je praktyka uznająca za prawo to, z czym się wszyscy zgadzają lub zgadzać powinni (według chęci autorów). Pierwsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12914

Wydanie: 12914

Spis treści
Zamów abonament