Pomyślmy o końcu wojny
Podczas swej pierwszej wizyty w Kijowie w trakcie wojny skonfliktowany z Ukrainą premier Węgier Viktor Orbán sugerował wprowadzenie zawieszenia broni na froncie.
– Bardzo wysoko cenimy wszystkie inicjatywy prezydenta Zełenskiego w celu osiągnięcia pokoju. Powiedziałem panu prezydentowi, że one potrzebują dużo czasu, z powodu zasad międzynarodowej dyplomacji są dość skomplikowane. Poprosiłem pana prezydenta, by pomyślał, czy nie można pójść trochę inną drogą, przerwać walki i potem kontynuować rozmowy – tak (zgodnie z ukraińskim tłumaczeniem) powiedział węgierski premier po rozmowach z Zełenskim.
Ukraiński przywódca uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi na tę zaskakującą propozycję skupiając się na dwustronnych stosunkach ukraińsko-węgierskich, które od 2017 roku znajdują się w impasie.
Propozycje i kontrpropozycje
Orbán zaś mówił o czerwcowym „szczycie pokoju” zwołanym w Szwajcarii z inicjatywy Ukrainy i proponował drogę na skróty, choć nie wymienił ani nazwy Rosji, ani nazwiska Władimira Putina.
Na „szczycie” omawiano część planu pokojowego Zełenskiego, który w całości przewiduje wycofanie rosyjskich wojsk z granic Ukrainy. Dzień przed jego rozpoczęciem Władimir Putin ogłosił jednak swoje warunki, żądając oddania mu zarówno obecnie okupowanych terenów jak i części dwóch ukraińskich obwodów, z których jego armia albo została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta