Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fantastyczne światy wyobraźni

03 lipca 2024 | Raporty RZ | Monika Kuc

SZTUKA | Twórcy sztuki fantastycznej cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością

Sztuka fantastyczna, lubiana przez artystów, widzów i kolekcjonerów, ma wiele odmian, jak i nazw. W Desie Unicum jej regularne aukcje odbywają się pod hasłem „Sztuka fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. A w Domu Aukcyjnym Agra-Art – „Sztuka wyobraźni”. Ten nurt sztuki sytuuje się pomiędzy surrealizmem a światem fantasy.

Od Beksińskiego do Olbińskiego

W polskiej sztuce na przeciwległych biegunach sztuki fantastycznej mamy jej dwóch najbardziej znanych przedstawicieli: Zdzisława Beksińskiego i Rafała Olbińskiego. Apokaliptyczne obrazy pierwszego łączą świat fantazji i horroru. U drugiego świat metafory z dominującą postacią kobiety w bajkową opowieść wplata wiarę w idealne piękno.

Zdzisław Beksiński (1929–2005) malował świat po katastrofie, naznaczony piętnem śmierci i rozpadu. Jego obrazy zaludniają postaci i stwory o ludzkich lub zwierzęcych kształtach, zdeformowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12914

Wydanie: 12914

Spis treści
Zamów abonament