Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Benefity pracownicze cenione, ale coraz droższe

03 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Eksperci HR podkreślają, coraz ważniejszą kwestią jest dopasowanie benefitów do realnych potrzeb pracownika i jego sytuacji życiowej
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci HR podkreślają, coraz ważniejszą kwestią jest dopasowanie benefitów do realnych potrzeb pracownika i jego sytuacji życiowej

Szybko rosnące koszty programów świadczeń pozapłacowych sprawiły, że coraz ważniejsza jest ich skuteczność, a więc dopasowanie do zmieniających się potrzeb i oczekiwań pracowników.

Wzrost zaangażowania i lojalności pracowników oraz przyciąganie potrzebnych firmie pracowników, określanych często jako talenty. To trzy główne cele, które pracodawcy chcą osiągnąć z pomocą programów świadczeń pozapłacowych, czyli benefitów.

Tak wynika z tegorocznego, piątego już Badania Analityki HR, którym HRrebels i HCM Deck objęły specjalistów i menedżerów działów HR z ponad 600 firm. I ten wynik potwierdza, że rola benefitów w polskich przedsiębiorstwach nie uległa na przestrzeni ostatnich lat większym zmianom.

Rewolucja wywołana pandemią

Radykalnie zmieniło się natomiast podejście do benefitów wśród pracodawców i pracowników, co wpłynęło też na samą ofertę świadczeń pozapłacowych. Nie tylko w Polsce, ale na całym (rozwiniętym) świecie, gdzie – według firmy Mercer – po wybuchu pandemii Covid-19 zdecydowana większość pracodawców wprowadziła zmiany w tych świadczeniach, by lepiej dostosować je do nowych warunków, w tym wzrostu udziału pracy zdalnej.

Jak podkreśla Katarzyna Turska, dyrektorka HR w działającej na tym rynku firmie Pluxee (d. Sodexo), benefity przestają być sztuką dla sztuki. Pracodawcy, a konkretnie osoby odpowiadające za HR, zdają już sobie sprawę z faktu, że samo wprowadzenie i utrzymywanie świadczeń nie wystarczy – musi być ono częścią większej strategii,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12914

Wydanie: 12914

Spis treści
Zamów abonament