Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa lista uwag do ustawy o cyberbezpieczeństwie

03 lipca 2024 | Prawo co dnia | Piotr Szymaniak

Wdrożenie nowelizacji wywoła olbrzymie skutki finansowe dla firm i administracji publicznej.

17 października mija termin na implementację dyrektywy NIS2 w sprawie cyberbezpieczeństwa. Jednak liczba uwag krytycznych, jakie spłynęły do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, sugeruje, że trudno będzie go dotrzymać.

Ogromne wątpliwości budzą przepisy, zgodnie z którymi minister cyfryzacji będzie mógł uznać w drodze decyzji administracyjnej dostawcę określonego sprzętu lub oprogramowania za „dostawcę wysokiego ryzyka”. Zgodnie z projektowanym art. 67b ust. 18 taka decyzja z mocy prawa będzie miała skutek natychmiastowej wykonalności. Efektem jej wydania będzie nakaz pozbycia się przez przedsiębiorców i inne instytucje uznane za „podmioty kluczowe” lub „podmioty ważne” tych sprzętów i oprogramowania.

Wątpliwości konstytucyjne

Jak zauważa prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, od takiej decyzji przysługuje co prawda skarga do WSA, ale ustawodawca wykluczył możliwość przeprowadzenia rozprawy, a wyrok z pełnym uzasadnieniem ma dostać tylko minister, natomiast skarżący jedynie uzasadnienie w okrojonej wersji.

– W tym zakresie ograniczenia te mogą naruszać prawo do uczciwego procesu sądowego – sygnalizuje RPO, który uważa taką procedurę za nieproporcjonalne ograniczenie wolności gospodarczej.

Możliwe są bowiem przypadki, gdy minister zakwalifikuje jakiś sprzęt jako niebezpieczny, przedsiębiorca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12914

Wydanie: 12914

Spis treści
Zamów abonament