Czy za sen w pracy można stracić posadę?
Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nie wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków. Czy drzemka może być powodem zwolnienia pracownika?
∑ W czasie wizyty na produkcji zobaczyłem, że jeden z pracowników śpi na krześle, oparty głową o ścianę. Tłumaczył się, że jest osłabiony po chorobie, którą niedawno przeszedł. Nie chciał przedłużać zwolnienia lekarskiego, więc wrócił do pracy. Nie przekonało mnie to. Nie chcę go zwalniać dyscyplinarnie, ale czy mogę wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę? – pyta czytelnik.
W świetle orzecznictwa wydaje się, że wręczenie pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu niewłaściwego wykonywania obowiązku pracowniczego polegającego na spaniu w czasie pracy jest zgodne z prawem.
Obowiązki pracownika
Obowiązkiem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy – jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Obowiązek wykonywania pracy starannie oznacza, że pracownik powinien stosować się do reguł zawartych w przepisach, instrukcjach, zasadach dobrej roboty odnoszących się do danego rodzaju czynności (pracy).
Obowiązek wykonywania pracy sumiennie oznacza powinność najlepszego – w intencji pracownika – jej wykonywania (wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2006 r., I PK 161/05).
Kodeks pracy zawiera przykładowe wyliczenie obowiązków pracowniczych. W szczególności jest to:
∑ przestrzeganie ustalonego czasu pracy,
∑ przestrzeganie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta